O NAS

AKADEMIA ZERO WASTE & KATARZYNA WOLSZCZAK

AKADEMIA ZERO WASTE

Akademia Zero Waste to miejsce dla osób, które chcą zdobywać wiedzę, umiejętności i narzędzia, które ułatwią wdrażanie zero waste w domu i w firmie, podejmować przemyślane decyzje zakupowe oraz dbać o naszą planetę i jednocześnie o zdrowie. Bez ściemy, indoktrynacji, fanatyzmu, zwyczajnie, po ludzku.

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

Kiedy zaczynałam swoją własną przygodę z zero waste, około roku 2013, wtedy jeszcze nie wiedziałam, że takie określenie w ogóle istnieje. Zaczęło się od przyglądania się temu, co moja rodzina wyrzuca w workach na odpady segregowane i jak nietrudno zgadnąć, zdecydowaną większość stanowił różnego rodzaju plastik. Wtedy jednak wydawało mi się, że skoro sumiennie segreguję odpady, to mam czyste sumienie. Po jakimś jednak czasie, nie mogę sobie przypomnieć w jakich okolicznościach, trafiłam na amerykańskie blogi w sieci dedykowane zero waste. Zaczęłam zgłębiać temat, czytać też dużo o pogarszającej się sytuacji klimatycznej na świecie i… reszta to już historia, można by rzec. Nie było żadnego momentu przełomowego, raczej ewolucja niż rewolucja 😉

Na “poważnie” zajmuję się zero waste od mniej więcej 2016 roku, od kiedy zaczęłam wdrażać zmiany najpierw we własnym domu, a po jakimś czasie rozszerzyłam je na moje życie zawodowe. Akademia Zero Waste powstała oficjalnie w marcu 2019 r., kiedy to pojawił się pierwszy wpisy na blogu tego samego dnia, kiedy ja opowiadałam o zero waste w radiu Chillizet po raz pierwszy.

KATARZYNA WOLSZCZAK – TWÓRCZYNI AKADEMII ZERO WASTE

Wciąż łączę zawodowo ekologię z rolą trenera biznesu i coacha, bo to również moje pasje, które po 20 latach pracy w korporacji dają mi ogromną, ale innego rodzaju satysfakcję 🙂 Nie będę opisywała mojego korporacyjnego doświadczenia zawodowego, bo za długo by to trwało 😉 Kto jest ciekawy, niech zajrzy na mojego LinkedIna 😉

Obecnie to głównie zero waste i zrównoważony rozwój wypełniają moje życie zawodowe. Dużą część mojej pracy stanowią warsztaty i wykłady dla firm. Współpracuję również ze szkołami, różnymi organizacjami, jak również osobami indywidualnymi. Jestem trenerem, konsultantem, prelegentem, audytorem, a czasem po prostu towarzyszem. Przeszkoliłam z tematyki zero waste i zrównoważonego rozwoju już ponad 1000 osób.

Ceniąc sobie profesjonalizm w pracy, niezależnie od jej charakteru i obszaru, z dumą pełnię rolę koordynatorki Zero Waste Professionals – sieci konsultantów zero waste w Polsce.

Jestem też członkiem inicjatywy Trenerzy dla Planety, której celem jest propagowanie i realizacja eko-działań podczas organizacji i realizacji szkoleń.

We wrześniu 2020 r. ukończyłam prestiżowy program szkoleniowy Climate Reality Leadership Corps międzynarodowej organizacji The Climate Reality Project, stworzonej i zarządzanej przez v-ce prezydenta USA, Al’a Gore. Jestem więc certyfikowanym Climate Leaderem i szerzę wiedzę i rozwiązania na rzecz klimatu.

Wyznaję i promuję zdroworozsądkowe podejście do tematu zero waste, z poszanowaniem granic własnych i cudzych. Wychodzę z założenia, że liczy się każda, nawet najdrobniejsza pozytywna zmiana. Taką ideę staram się przekazywać uczestnikom moich warsztatów, podczas których uczę też, jak nie dać się ekościemie oraz jak łatwo i szybko przygotować samodzielnie domowe detergenty, kosmetyki i inne przydatne w życiu zero wastera gadżety.

Uczę się nieustannie i moich działań związanych dbałością o Matkę Ziemię nie ograniczam jedynie do zero waste. Od października będę po raz kolejny studentką, tym razem kierunku Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym (IERiGŻ-PIB). Marzy mi się stworzenie ekologicznego gospodarstwa, w którym będzie panowała parmakultura, po którym będą biegały szczęśliwe zwierzęta i oczywiście szczęśliwi ludzie. Takie moje miejsce na ziemi, w którym będę się dzielić z innymi ludźmi, jak ponownie połączyć się z naturą (mamy to w genach i duszach, tylko o tym zapomnieliśmy), żyć lepiej i prowadzić życie zgodne z własnymi wartościami i marzeniami.