Dzisiaj niedziela, dzień odpoczynku, przynajmniej dla niektórych 🙂 Wczoraj było o sprzątaniu praktycznie całego domu uniwersalnym płynem czyszczącym, więc dzisiaj już nie sprzątamy, tylko otaczamy się pięknym zapachem. Zrobimy bowiem naturalny odświeżacz powietrza w sprayu.
A co zawierają sklepowe odświeżacze powietrza? Weźmy pod lupę mój niegdyś ulubiony Air Wick Pure:
Zbyt dobrze nie widać, więc wypiszę te składniki:
- butylphenyl methylpropional
- alpha-Hexylcinnamaldehyde
- 1-(1,2,3,4,5,6,7,8-Octahydro-2,3,8,8-tetramethyl-2-naphthalenyl) ethanone
Brzmi wręcz romantycznie, nieprawdaż? 😉
Lubię proste przepisy, zarówno w kuchni, jak i w domowej chemii. Taki jest też przepis na odświeżacz powietrza, a właściwie dwa przepisy 🙂 Pierwszy przepis stosuję już od dawna. Na drugi natrafiłam jakiś czas temu na Instgramie u sustainable.collective.
Odświeżacz powietrza – przepis nr 1 (na butelkę o pojemności 100 ml)

Składniki:
- 2 łyżki wódki lub hydrolatu oczaru wirginijskiego (jest doskonały przede wszystkim dla skóry, ale ma też właściwości odkażające i antybakteryjne; poza tym u mnie w domu jest dużo częściej dostępny niż wódka ;-))
- około 80 ml wody (z kranu lub destylowanej)
- 60-80 kropli mieszanki naturalnych olejków eterycznych (w jednej buteleczce 10 ml jest aż 200 kropli, więc nie przerażaj się, że to dużo ;-)), np. miętowego, z drzewa herbacianego, pomarańczowego, rozmarynowego, lawendowego.
Wymieszaj porządnie całość i przelej do butelki z atomizerem. Wstrząśnij kilka razy przed użyciem.
Odświeżacz powietrza – przepis nr 2 (na butelkę o pojemności 100 ml)

Składniki:
- 1 łyżka wódki
- 3 łyżki wody różanej
- 15-20 kropli naturalnych olejków eterycznych: jałowcowy, miętowy, jaśminowy i odrobinę lawendowego. Moja mieszanka to olejki: różany, szałwiowy, miętowy, bergamotka i trawa cytrynowa. Mieszaj takie zapachy, jakie lubisz 🙂 Warto przełamać słodycz róży cytrusami, moim zdaniem takie połączenie zawsze się sprawdza.
Wymieszaj porządnie całość i przelej do butelki z atomizerem. Wstrząśnij kilka razy przed użyciem.
NIezależnie od tego, z którego przepisu skorzystasz, musisz mieć świadomość, że taki naturalny odświeżacz powietrza nigdy nie będzie pachniał tak intensywnie jak sklepowy, który jest nafaszerowany chemią i sztucznymi kompozycjami zapachowymi.
Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych wskazane jest przechowywanie sprayu w szklanej butelce z ciemnego szkła, ponieważ olejki są światłoczułe, a cytrusowe wręcz fototoksyczne. W ciemnej butelce dłużej też zachowują świeżość. Z plastikiem mogą wejść w nieporządną reakcję, więc szkło jest najlepszym rozwiązaniem.
Baw się kombinacjami olejków, komponuj własne mieszanki. Jeśli stworzysz taką, która wyjątkowo będzie Ci odpowiadała, to podziel się nią koniecznie!