#PlasticFreeJuly 2019 – Dzień 24. Biuro bez plastiku – jak ograniczyć zużycie plastiku w biurze i dbać o środowisko.

Dzisiaj pozostajemy jeszcze w temacie biurowym. Porozmawiamy o tym, jak ograniczyć zużycie plastiku w biurze i jak uczynić je bardziej przyjaznym środowisku.

Nie wiem jak Wam, ale mi biuro kojarzy się przede wszystkim z papierem, mnóstwem papieru… W bardzo wielu biurach wciąż drukuje się mnóstwo materiałów i moim zdaniem spora część tych wydruków jest nieuzasadniona. Przyznam Ci się jednak z bólem serca, że ja sama muszę czasami coś wydrukować i nie znalazłam jeszcze na to alternatywy.

Dzisiaj przedstawię Ci kilka pomysłów, które łatwo jest wdrożyć w życie i nie kosztują fortuny. Możesz je wdrożyć również w domowym biurze, jeśli ono jest głównym miejscem Twojej pracy.

Zacznę od wspomnianego wyżej papieru. Ja drukuję prawie wszystko na ekologicznym papierze, czyli pochodzącym w 100% z makulatury. Od razu obalę mit, że jest on droższy od zwykłego papieru. Za ryzę takiego papieru płacę około 12 zł. Wszystko, co się da drukuję też dwustronnie, włącznie z umowami.

Owszem, nie jest to śnieżnobiały papier, ale do czego taki jest tak naprawdę niezbędny? Zdradzę Ci, że w ofercie dla klientów mam na stałe wpisane:

Jeśli niniejszą ofertę otrzymujecie Państwo w formie papierowej, to jest ona wydrukowana na papierze ekologicznym, wyprodukowanym w 100% z makulatury, w związku z czym nie można się spodziewać śnieżnobiałego koloru kartek 🙂

Jeśli z jakiegoś powodu muszę wydrukować dokument, który ma okładkę, np. do bindowania, to nie używam foliowych, czy też popularnych o fakturze skóry, tylko różnej grubości brązowego papieru z makulatury:

Twoja firma wciąż wysyła pocztą dokumenty? Znam kilka firm, które z różnych powodów upierają się na faktury papierowe… Jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba coś wysłać, to zamień koperty z okienkiem foliowym na koperty wykonane w całości z papieru. Zdaje sobie sprawę z tego, że okienko jest wygodniejsze i przyspiesza pracę, bo nie trzeba pisać czy naklejać danych adresata na kopercie. Będę Cię jednak gorąco namawiała namawiała na koperty wykonane w 100% z makulatury, nie bielone, takie jak te:

Używasz w firmie flamastrowych zakreślaczy i cienkopisów? Zamień je na kredkowe zakreślacze i kredki automatyczne. Może kredki nie dadzą takiej jakości, jak cienkopisy, ale warto je rozważyć:

Piszesz długopisem? Rozważ zamianę na pióro wieczne z tłoczkiem na atrament, nie na naboje, które są plastikowe.

W Twojej firmie piszecie markerami na flipchartach i tablicach suchościeralnych? Zamiast jednorazowych, wybierzcie markery z opcją uzupełniania tuszu na bazie wodnej. Są naprawdę wydajne i chociaż tusz jest w plastikowej butelce, to i tak oszczędzasz dużą ilość plastiku. Ja od wielu lat używam Neulandów. Pojedyncze markery kosztują od około 10 zł, więc nie jest to zawrotna suma. Ich dodatkową zaletą jest brak zapachu, więc możesz też uniknąć zawrotów głowy od standardowego, toksycznego smrodu zwykłych markerów.

Wysyłasz paczki do klientów? Zamiast folii bąbelkowej czy stretchowej używyaj papierowych wypełniaczy, ścinków papieru z niszczarki albo ekologicznego skropaku, który choć z pozoru wygląda podobnie do styropianu, to jest wykonany wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego, jest całkowicie kompostowalny i biodegradowalny, a nawet rozpuszcza się w wodzie:

Jakie jeszcze akcesoria biurowe mają swoje nieplastikowe zamienniki?

Metalowe spinacze i pinezki, drewniane lub metalowe linijki, nożyczki wykonane w całości z metalu, papierowa taśma klejąca z nietoksycznym klejem na bazie wodnej, papierowy sznurek pakowy – to tylko kilka dobrych przykładów 🙂

Twoja firma organizuje co jakiś czas eventy dla pracowników lub klientów? Jeśli zamawiacie catering, to wybierzcie taki, który oferuje wielorazową zastawę stołową. Jeżeli jednak z jakichś powodów musicie korzystać z jednorazowych naczyń, to wybierzcie naszą wspaniałą polską firmę Biotrem. Ich talerze są zrobione z otrębów pszennych, więc jeśli catering nie dopisze, to można zjeść te talerze i w taki nietypowy sposób zaspokoić głód 😉

A to jest genialny w swojej prostocie sposób na eliminację plastiku w postaci identyfikatorów, które zazwyczaj dostaje się na każdej konferencji:

Źródło: Green Projects

Tutaj znajdziesz więcej podpowiedzi, jak zorganizować konferencję neutralną dla klimatu.

Na koniec najważniejsza zmiana, bo daje najwięcej oszczędności plastiku. Zrezygnujcie w biurze z wody w butelkach plastikowych. W kuchni można postawić doniczkę z miętą, w lodówce trzymać cytryny czy limonki, a nawet zielonego ogórka w sezonie i dodawać je do wody z kranu czy z filtra, jeśli macie opory przed kranówką. Taka woda w zwykłej butelce czy karafce będzie pięknie wyglądała i można śmiało ją podać gościom:

Pokazałam Ci dzisiaj zaledwie kilka pomysłów na ograniczanie plastiku w biurze i uczynienie go bardziej przyjaznym dla środowiska. Jeśli w Twojej firmie wdrożyliście inne pomysły, to podziel się nimi. Każda inspiracja i dobry przykład mile widziane 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.