WRZESIEŃ Z ODPOWIEDZIALNĄ MODĄ – ZAPOWIEDŹ CYKLU

Odpowiedzialna moda. Czy spotkałeś się już z tym określeniem? Zapewne każdy słyszał o sprawiedliwym handlu, o dzieciach pracujących w fabrykach w Chinach czy w Indiach. W 2013 r. miała miejsce tragiczna w skutkach katastrofa budowlana w Rana Plaza w Bangladeszu, w której śmierć poniosły 1134 osoby, a około 2500 było rannych. Większością ofiar były szwaczki pracujące w fatalnych warunkach w kilku szwalniach, które znajdowały się w budynku. Przez jakiś czas w mediach mówiło się głównie o tych fatalnych warunkach pracy, a mało o ich głównej przyczynie. „Ludzie ludziom zgotowali ten los” można by rzec. Winny temu jest nasz nadmierny konsumpcjonizm i kultywowanie fast fashion, czyli „szybkiej mody”

FAST FASHION

Fast Fashion „to współczesny termin używany przez sprzedawców mody na projekty, które szybko wypływają z wybiegu, aby uchwycić aktualne trendy w modzie”, jak podaje Wikipedia.

Jeszcze nie tak dawno temu nowe kolekcje pojawiały się wraz ze zmianą pór roku. Obecnie tzw. sieciówki (np. H&M, Zara, grupa LPP: RESERVED, Cropp, House) wypuszczają nową kolekcję co trzy tygodnie, a nawet częściej. Do tego dochodzą różnego rodzaju promocje, wyprzedaże itp. Bluzeczka za 20 zł, która po kilku praniach nadaje się jedynie na szmaty. Reklamowanie akrylu jako „miękko otulają” tkaninę zastępującą wełnę, a w rzeczywistości jest to włókno syntetyczne, nie tylko nie oddychające, niezdrowe dla skóry, ale też i dla środowiska. Producenci próbują nam wmówić, że potrzebujemy co chwilę kupować nowe ciuchy i dodatki. To, co było hitem kilka tygodni temu już jest na przecenie albo wycofane ze sklepu, bo już przestało być modne. To zdjęcie zrobiłam w ubiegłe wakacje w sierpniu w sklepie Tk Maxx:

„Muszę to Mieć JUŻ” krzyczy do nas napis. Serio???

Szybka moda sprawia, że ubrania muszą być szyte błyskawicznie szybko i tanio. Skutkiem tego jest zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą, która znajduje się głównie w Azji. Szwaczka dostaje około 2-3% ceny detalicznej ubrania. Nie jest w stanie utrzymać rodziny, nawet pracując kilkanaście godzin na dobę. 

W krajach taniej siły roboczej obowiązują też inne normy środowiskowe. Kolejnym negatywnym skutkiem popytu na tanie ubrania jest więc stosowanie masy chemikaliów w procesie produkcji, np. pestycydów, wybielaczy, barwników, garbników, klejów itd. Są szkodliwe nie tylko dla środowiska (są wypłukiwane m.in. do ścieków czy lokalnych rzek), ale też dla pracowników produkcji, którzy mają z nimi do czynienia przez wiele godzin każdego dnia, jak również dla nas, jako klientów końcowych.

ODPOWIEDZIALNA MODA

Termin „odpowiedzialna moda”, według definicji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie w ramach projektu „Kupuj odpowiedzialnie ubrania”, dotyczy zarówno aspektów ekologicznych, jak i społecznych.

Odpowiedzialną modę można zdefiniować według 8 kryteriów:

  1. Surowce przyjazne środowisku.
  2. Materiały z recyklingu.
  3. Produkcja przyjazna środowisku.
  4. Sprawiedliwy Handel.
  5. Standardy pracy.
  6. Ekonomia społeczna.
  7. Możliwość prześledzenia łańcucha dostaw.
  8. Lokalność.

Zachęcam Cię do zajrzenia na stronę Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i zapoznanie się ze szczegółami każdego z powyższych kryteriów.

A czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na metkach często znajduje się napis „WASH BEFORE USE”? O tym przeczytasz już za chwilę, bowiem w ramach cyklu „Wrzesień z odpowiedzialną modą” ukażą się następujące wpisy:

Zapraszam do lektury i dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.